НОК (a; b) если а = 2*3*5; b=2*3*17

НОК (a; b) если а = 2*2*3*3; b=3*3*5*5

+1
Ответы (1)
  1. 28 марта, 15:26
    0
    a=2*3*5; b=2*3*17

    НОК (а; b) = 2*3*5*17 = 510

    a=2*2*3*3; b=3*3*5*5

    НОК (a; b) = 2*2*3*3*5*5=900