Cosa+2cos квадрат a-1

+3
Ответы (1)
  1. 1 мая, 16:26
    0
    Cosa+2cos^2 a=1

    cosa (1+2cosa) = 0

    cosa=1. 1+2cosa=1

    a1=2πn, n€Z. 2cosa=0

    a2=π/2+πn, n€Z