2 (8+3a) + 7 (a-1) при а=7;; 5;

9 (2b+3) + 5 (2-b) при b=1; 3;

7 (5c+2) + 3 (1-c) при c=5; 0;

8 (5+3d) + 4 (3-2d) при d=3; 4

+3
Ответы (1)
  1. 23 февраля, 18:46
    0
    1) 2 (8+3*7) + 7 (5-1) = 16+42+35-1=92

    2) 9 (2*1+3) + 5 (2-3) = 18+27+10-15=211

    3) 7 (5*5+2) + 3 (1-0) = 35+35+14+3-0=87

    4) 8 (5+3*3) + 4 (3-2*4) = 40+24+24+12-8+16 = 100