15 х-1=29 9 у+73=109 67-z/28=52 8 * (а+1) - 7 а=9 (18 у-12) / 6+5 у=14 5 * (8 е-1) - 28 е=19

+1
Ответы (1)
  1. 18 июля, 12:53
    0
    15x-1=29

    15x=29+1

    15x=30

    x=30:15

    x=2

    15*15-1=29

    29=29

    Ответ:x=2