вычислить б) (1/6 + 1/10 + 1/15) : 1/60 в) 1/3: (3/5 _ 1/3 _ 1/4)

+5
Ответы (1)
  1. 8 января, 07:33
    0
    (1/6 + 1/10 + 1/15) : 1/60

    (10/60+6/60+4/60) : 1/60

    1/3:1/60=1/20

    1/3: (3/5 _ 1/3 _ 1/4)

    1/3: (36/60-20/60-15/60) = 1/3:1/60=1/20