Lg0,01-log2 1/4 + lne³

+3
Ответы (1)
  1. 21 августа, 16:20
    +1
    Lg 10^ (-2) - log2 2^ (-2) + ln e^3 = - 2*lg 10 - (-2) * log2 2 + 3*ln e = - 2 + 2 + 3 = 3.