Упростите выражения

15 с*9*4

52 х-16 х+9 х

4 (9 х+7) - 26 х

+2
Ответы (1)
  1. 15 июля, 18:32
    0
    15 с*9*4=540 с

    52 х-16 х+9 х=45 х

    4 (9 х+7) - 26 х=36 х+28-26 х=10 х+28