Найдите корень уравнения: 1) 7 у-1/12-у+1/4=2 у+5/3

+5
Ответы (2)
  1. 17 сентября, 12:01
    0
    7y-1/12-y+1/4=2y+5/3

    6y-1/12+3/12=2y+5/3

    6y+2/12=2y+5/3

    6y-2y=5/3-2/12

    4y=20/12-2/12

    4y=18/12

    4y=9/6

    y=9/6 : 4

    y=9/24

    у=3/8

    Ответ: у = 3/8
  2. 17 сентября, 12:52
    0
    7 у - 1/12 - у + 1/4 = 2 у + 5/3

    7 у - у - 2 у = 5/3 - 1/4 + 1/12

    4 у = 5*4/3*4 - 1*3/4*3 + 1/12

    4 у = 20/12 - 3/12 + 1/12

    4 у = 18/12

    4 у = 3/2

    у = 3/2 : 4

    у = 3/2 * 1/4

    у = 3*1/2*4

    у = 3/8

    проверка:

    7 * 3/8 - 1/12 - 3/8 + 1/4 = 2 * 3/8 + 5/3

    21/8 - 1/12 - 3/8 + 1/4 = 6/8 + 5/3

    18/8 - 1/12 + 3/12 = 6/8 + 20/12

    18/8 - 6/8 = 20/12 - 3/12 + 1/12

    12/8 = 18/12

    3/2 = 3/2