Запишите произведение:

A) 7x и 3a+11 b) 2m + 5n и 3a-12b

+4
Ответы (1)
  1. 6 июля, 08:59
    0
    а) 7 х * (3 а + 11) = 21 ха + 77 х = 7 х * (3 а + 11)

    b) (2m + 5n) * (3a - 12b) = 6ma - 24mb + 15na - 60nb = 6ma + 15na - 24mb - 60nb = 3a * (2m + 5n) - 12b * (2m + 5n) = (3a - 12b) * (2m + 5n)