4 * (3-у) =

-2 * (-8+m) =

4 - (-6-t) =

7 * (с-2) - 10=

10-8 * (-3-Х)

-2 * (х-4) + 16 (t+2)

7 * (5-а) - 8 (в+3) =

+2
Ответы (1)
  1. 29 марта, 01:28
    0
    4 * (3-y) = 12 - 4y

    4 - (-6-t) = 4+6+t=10+t

    7 * (c-2) - 10 = 7c - 14 - 10 = 7c - 24

    10-8 * (-3 - x) = 2 * (-3-x) = - 6 - 2x

    -2 * (x-4) + 16 * (t+2) = - 2x + 8 + 16t + 32 = - 2x+16t+40

    7 * (5-a) - 8 * (b+3) = 35-7a-8b-24=11-7a-8b