f ' (π/2), если f (x) = 5x+cos (x)

+5
Ответы (1)
  1. 1 февраля, 16:38
    0
    f (x) = 5x + cos (x)

    f ' (x) = 5 - sinx

    f ' (pi/2) = 5 - sin (pi/2) = 5 - 1 = 4