Раскройте скобки:

а + (-3b) + (-с) + b=

(-6 х) + (-7y) + z=

(-m) + (-4n) + (-3p) =

(-0,6 а) + (-b) + c + (-3d) =

(-x) + 6y + (-5z) =

m + (-3n) + 8p=

4f - (3b-c) =

-m - (2n+k) =

0.19 + (4a-c) =

x + (8y-z) =

m + (9n-k-p) =

a - (4b+3c-d) =

4 (7-5x) - (12-20x) =

3 (3x-y) - (5x-2y) =

6 (x+2y) - 3 (2x+y) =

5 (4x+y) - 2 (x-y) =

+2
Ответы (1)
  1. 19 июня, 18:09
    0
    А + (-3b) + (-с) + b=a-3b-c+b=a-2b-c

    (-6 х) + (-7y) + z=-6x-7y

    (-m) + (-4n) + (-3p) = - m-4n-3p

    (-0,6 а) + (-b) + c + (-3d) = - 0,6a-b+c-3d

    (-x) + 6y + (-5z) = - x+6y-5z

    m + (-3n) + 8p=m-3n+8p

    4f - (3b-c) = 4f-3b+c

    -m - (2n+k) = - m-2n-k

    0.19 + (4a-c) = 0,19+4a-c

    x + (8y-z) = x+8y-z

    m + (9n-k-p) = m+9n-k-p

    a - (4b+3c-d) = a-4b-3c+d

    4 (7-5x) - (12-20x) = 28-20x-12+20x=16

    3 (3x-y) - (5x-2y) = 9x-3y-5x+2y=4x-y

    6 (x+2y) - 3 (2x+y) = 6x+12y-6x-3y=9y

    5 (4x+y) - 2 (x-y) = 20x+5y-2x+2y=18x+7y