Cos 7 cosx + sin8x=корень3 / 2

+2
Ответы (1)
  1. 31 января, 15:59
    0
    Cos7xcos8x+7sin8x=√3/2

    cos (7x-8x) = √3/2

    cosx=√3/2

    x=+-П/6+2 Пn