Уравнение

А) 3^6-х=27^3 х+8

Б) log2 (4x-8) = log2 (3x-5)

+3
Ответы (1)
  1. 3 ноября, 07:55
    0
    А)

    3^ (6 - x) = 27^ (3x + 8)

    3^ (6 - x) = 3^ (3 (3x + 8))

    6 - x = 9x + 24

    9x + x = 6 - 24

    10x = - 18

    x = - 1,8

    Б)

    log2 (4x-8) = log2 (3x-5)

    4x - 8 = 3x - 5

    4x - 3x = - 5 + 8

    x = 3