1) 3 (x-7) + 5x; 2) 5 (4-3x) + 8x; 3) (y-4) * 2+10y; 4) (2y+5) * 4-11y; 5) 4x+2 (0,5x+3) ; 6) 6x-3 (x-7).

+3
Ответы (1)
  1. 28 марта, 09:21
    0
    3 (x-7) + 5x = 3x-21+5x=8x-21

    5 (4-3x) + 8x = 20-15x+8x=20-7x

    (y-4) * 2+10y = 2y-8+10y=12y-8

    (2y+5) * 4-11y = 8y+20-11y=-3y+20=20-3y

    4x+2 (0,5x+3) = 4x+x+6=5x+6

    6x-3 (x-7) = 6x-3x+21=3x+21=3 (x+7)