83+5 * (y-3) = 3 * (8y-9) решите!

+5
Ответы (1)
  1. 19 ноября, 02:35
    0
    83 + 5 х (у - 3) = 3 х (8 у - 9)

    83 + 5 у - 15 = 24 у - 27

    68 + 5 у = 24 у - 27

    5 у - 24 у = - 27 - 68

    -19 у = - 95

    у = - 95 : (- 19)

    у = 5

    Ответ: у = 5