Реши уравнения

5 (х+3) + 7=3 (х+12), 2 (а + 2) - 10=6 (3-а), 3 (2 у-1) + 6 (3 у-4) = 83+5 (у-3)

+5
Ответы (1)
  1. 10 октября, 17:05
    0
    5 (х+3) + 7=3 (х+12)

    5 х+15+7=3 х+36

    5 х-3 х=36-7-15

    2 х=14

    х=7

    2 (а + 2) - 10=6 (3-а)

    2 а+4-10=18-6 а

    2 а+6 а=18-4+10

    8 а=24

    а=3

    3 (2 у-1) + 6 (3 у-4) = 83+5 (у-3)

    6 у-3+18 у-24=83+5 у-15

    6 у-5 у+18 у=83-15+3+24

    19 у=95

    у=5