Baco3-bao-ba (oh) 2-baso4

+3
Ответы (1)
  1. 20 января, 04:51
    0
    BaCO3 - > BaO+CO2

    BaO + H2O=Ba (OH) 2

    Ba (OH) 2+H2SO4=BaSO4+2H2O