MgO-MgCl2-Mg (Oh) 2-MgO-Mg-MgSo4

составить уравнение

+5
Ответы (1)
  1. 19 февраля, 12:25
    0
    1) 2Mg + O2 = 2MgO

    2) MgO + 2HCl = MgCl2 + H2O

    3) MgCl2 + 2NaOH = Mg (OH) 2 (осадок) + 2NaCl

    4) Mg (OH) 2 = (t) MgO + H2O

    5) MgO + C = Mg + CO

    6) Mg+H2SO4=MgSO4+H2