My ➡MgO ➡Mg (OH) 2➡MgCO3

+1
Ответы (2)
  1. 12 августа, 18:16
    0
    Mg + O2 = MgO

    MgO + H2O = Mg (OH) 2

    Mg (OH) 2 + H2CO3 = 2 H2O + MgCO3
  2. 12 августа, 18:23
    0
    1) Mg+O2=MgO

    2) MgO+H2O=Mg (OH) 2

    3) Mg (OH) 2+H2CO3=MgCo3+2H2O