Mg mgO mg (on) 2 mgcl2 mgso4

+1
Ответы (1)
  1. 22 сентября, 01:30
    0
    Mg

    2Mg+O2=2MgO

    MgO+H2O=Mg (OH) 2

    Mg (OH) 2+2KCL=MgCl2+2KOH