N-n2o5-hno3-cano3-cacl2

+4
Ответы (1)
  1. 1 июня, 01:24
    0
    4N + 5O2 = 2N2O5

    N2O5 + H2O = 2HNO3

    2HNO3 + Ca (OH) 2 = Ca (NO3) 2 + 2H2O

    Ca (NO3) 2 + 2KCl = CaCl2 + 2KNO3