CuSo4-Cu-Cu, (No3) 2-Cu (OH) 2-CuO-CuSo4

+1
Ответы (1)
  1. 23 сентября, 03:47
    0
    CuSO4 + Zn = ZnSO4 + Cu

    3Cu + 8HNO3 = 3Cu (NO3) 2 + 2NO + 4H2O

    Cu (NO3) 2 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + 2NaNO3

    Cu (OH) 2 (t) = CuO + H2O

    CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O