Mg - MgO - MgCl2 - Mg (OH) 2 - Mg3 (PO4) 2

P - P2O5 - H3PO4 - Na3PO4 - Zn3 (PO4) 2

+2
Ответы (1)
  1. 24 августа, 22:51
    0
    1 цепочка:

    2Mg + O2 = 2MgO

    MgO + 2HCl = MgCl2 + H2O

    MgCl2 + 2NaOH = Mg (OH) 2 + 2NaCl

    3Mg (OH) 2 + 2H3PO4 = Mg3 (PO4) 2 + 6H2O

    2 цепочка:

    4P + 5O2 = 2P2O5

    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    H3PO4 + 3NaOH = Na3PO4 + 3H2O

    2Na3PO4 + 3ZnCl2 = Zn3 (PO4) 2 + 6NaCl