Cu (no3) 2=cuo=cu (oh) 2=cu (no3) 2=cuso4=baso4

+1
Ответы (1)
  1. 4 мая, 05:25
    0
    2Cu (NO3) 2 = 2CuO + 4NO2 + O2

    CuO+H2O=Cu (OH) 2

    Cu (OH) 2+2NaNO3=Cu (NO3) 2+2NaOH

    Cu (NO3) 2 + H2SO4 = CuSO4 + 2HNO3

    CuSO4 + Ba (NO3) 2 = Cu (NO3) 2 + BaSO4