Осуществить превращения

S - H2S - SO2 - NaNSO3 - BaSO3

+1
Ответы (1)
  1. 12 ноября, 14:52
    0
    1) H2 + S → H2S ↑ (при t)

    2) 2H2S + 3O2 = 2SO2 + 2H2O

    3) SO2 + 2NaOH (конц.) = Na2SO3 + H2O

    Na2SO3 + H2O + SO2 = 2NaHSO3

    4) Ba (OH) 2 + SO2 → BaSO3 + H2O