Nh3 n2 no no2 hno3 nh4no3 nh3 (nh4) 2so4 Помогите!

+2
Ответы (1)
  1. 28 октября, 01:03
    0
    NH3=N2=NO=NO2=HNO3=NH4NO3=NH3 = (NH4) 2SO4

    2NH3=N2+3H2

    N2+O2=2NO

    2NO+O2=2NO2

    2NO2+H2O=HNO3+HNO2

    2HNO3+4H2=NH4NO3+3H2O

    NH4NO3+8H2=2NH3+3H2O

    H2SO4+2NH3•H2O = (NH4) 2SO4+2H2O