CO2-K2CO3-K2O-KH2PO4-P2O5-K3PO4

+1
Ответы (1)
  1. 22 марта, 00:52
    0
    1) 2c+02=2co.

    2) 2co+02=02.

    3) 2kon+co2=>k2co3+h2o.

    4) k2co3+cacl2 = caco3+2kcl.

    5) Caco3+ca (hco3) 2.

    6) ca (hco3) 2.=caco3-co2+h2o.