Ba-Bao-BaCo3-BaCl2-Ba (OH) 2-Ba (No3) 2

+4
Ответы (1)
  1. 23 апреля, 04:28
    0
    1) 2Ba + O₂ = 2BaO

    2) BaO+CO2=BaCO3

    3) BaCO3 + 2HCl = BaCl2 + CO2 + H2O.

    4) bacl2 + naoh = ba (oh) 2 + nacl

    5) ba (oh) 2 + ca (no3) 2 = ba (no3) 2 + ca (oh) 2