М (CuSO4) =

M (Fe (NO3) 3) =

+3
Ответы (1)
  1. 8 января, 14:41
    0
    M (CuSO4) = 64 + 32 + 16 * 4 = 160

    M (Fe (NO3) 3) = 56 + (14 + 16 * 3) * 3 = 242