CuCl2-Cu-Co (NO3) 2-Cu (OH) 2-CuSO4

+4
Ответы (1)
  1. 22 марта, 04:27
    0
    1) CuCl2+2KOH=Cu (OH) 2↓+2KCl

    2) Cu+4HNO3=Cu (NO3) 2+2NO2+2H2O

    3) Cu (NO3) 2+2NaOH→Cu (OH) 2↓+2NaNO3

    4) Cu (OH) 2+H2SO4→CuSO4+2H2O