1) Cr2 (SO4) 3+Na3Po4

2) K2S+HCl

+3
Ответы (1)
  1. 5 сентября, 10:38
    0
    Cr2 (SO4) 3 + Na3PO4 = CrPO4 + 2 NaSO4 + NaCrSO4.

    K2S + 2HCl = 2KCl + H2S.