Ca→cao→caco3→ca (hco3) 2→caco3→cao→cacl2→ca

+4
Ответы (1)
  1. 5 ноября, 11:22
    0
    2 Сa+O2=2CaO

    CaO + CO2=CaCO3

    CaCO3+CO2+H2O=Ca (HCO3) 2

    Ca (HCO3) 2 + Ca (OH) 2 = 2CaCO3↓ + H2O

    CaCO3 = CaO + CO2

    CaO + 2HCl = CaCl2 + H2O

    CaCl2 = (электролиз) = Ca + Cl2