Mg - x1-x2-Mg (OH) 2-Mg2-Cl2

+3
Ответы (1)
  1. 10 октября, 11:46
    0
    2Mg + O2 = 2MgO

    MgO+H2SO4 = MgSO4 + H2O

    MgSO4 + 2NaOH = Mg (OH) 2 + Na2SO4

    Mg (OH) 2 + 2HCl = MgCl2 + 2H2O