Mg cl = mg co3 = mg (hco3) 2 = mg co3 = co2

помогите

+1
Ответы (1)
  1. 21 сентября, 11:29
    0
    MgCl2 + Na2CO3 = MgCO3 (малорастворимо) + 2 NaCl

    МgCO3 + CO2 + H2O = Mg (HCO3) 2

    Mg (HCO3) 2 + Mg (OH) 2 = 2 MgCO3 + CO2 + 2 Н2O

    MgCO3 + 2 HCl = MgCl2 + H20 + CO2