M (HCl) = 100 г w (HCl) = 15% m (AgCl) - ?

+4
Ответы (1)
  1. 19 июля, 04:40
    0
    MHCl=100*0.15=15g

    15g xg

    HCl+AgNO3=AgCl|+HNO3

    36.5g 142.5g

    x=15*142.5/36.5=58.5g