CaSiO3 масова частка

+2
Ответы (1)
  1. 13 марта, 08:03
    0
    M (CaSiO3) = 116g/mol

    wCa=40/116·100%=34.5%

    wSi=28/116·100%=24.1%

    wO=100%-34.5%-24.1%=41.4%