Zn - ZnO - ZnCl2 - Zn (OH) 2-ZnO Zn (OH) 2-NA2ZnO2 осуществите превращения

+2
Ответы (1)
  1. 10 февраля, 12:35
    0
    2Zn+O2 = 2ZnO

    ZnO + 2 HCl = ZnCl2 + H2O

    ZnCl2+2NaOH=Zn (OH) 2+2NaCl

    Zn (OH) 2 + 2NaOH = Na2ZnO2 + H2O