Решить урaвнение

1) Br2>HBr>MgBr2>AgBr

2) S>H2S>SO2>SO3>H2SO4>BaSO4

+1
Ответы (1)
  1. 2 августа, 00:07
    0
    1) Br2 - >HBr - > MgBr2 - > AgBr

    Br2 + H2 = 2HBr

    2HBr + Mg (OH) 2 = MgBr2 + 2H2O

    MgBr2 + 2AgNO3 = 2AgBr + Mg (NO3) 3

    2) S - > H2S - > SO2 - > SO3 - > H2SO4 - > BaSO4

    S + H2 = H2S

    2H2S + 3O2 = 2SO2 + 2H2O

    2SO2 + O2 = 2SO3

    SO3 + H2O = H2SO4

    H2SO4 + BaCl2 = BaSO4 + 2HCl