Br2+?=HBr HBr+?=MgBr2 MgBr2+?=AgBr Al+?=Alcl3 Alcl3+?=Al (OH) 3 Al (OH) 3+?=Na3Alo3 Na3Alo3+?=Al2 (so4) 3

+1
Ответы (1)
  1. 11 января, 03:43
    0
    Br2+H2=2HBr

    2HBr+Mg=MgBr2+H2

    MgBr2+2AgNO3=2AgBr+Mg (NO3) 2

    Al+FeCl3=AlCl3+Fe

    AlCl3+3NaOH=Al (OH) 3+3NaCl

    Al (OH) 3+3NaOH=Na3AlO3+3H2O

    2Na3AlO3+9H2SO4=Al2 (SO4) 3+6Na2SO4