S+H=

K+S=

SO3+H2O=

SO3+KOH=

Al+H2SO4=

+5
Ответы (2)
  1. 22 апреля, 00:35
    0
    S+2H=H2S

    2K+S=K2S

    SO3+H2O=H2SO4

    SO3+2KOH=K2SO3+H2O

    2AL + 2H2SO4 = AL2 (SO4) 2 + 2H2
  2. 22 апреля, 00:40
    0
    H2*s=h2s

    2k+s=k2s

    so3+h2o=h2so4

    so3+2koh=k2so4+h2o

    al+6h2so4=al2 (so4) 3+3so2+6h2o