Определите w (s) в Cu2s; FeS2; CaSo4 * 2H2o

+3
Ответы (1)
  1. 21 августа, 05:02
    0
    1. 20.1

    2.53.3

    первые два

    Cu2S = (63.5*2) = 159

    W (S) = 1*32/159*100=20.1%

    FeS2=56 + (32*2) = 120

    W (S) = 2*32/120*100=53.3%