Zn-ZnS-H2S-S-H2S-SO2

+1
Ответы (1)
  1. 24 февраля, 18:17
    0
    Zn + S = ZnS

    ZnS + 2HCl = ZnCl₂ + H₂S↑

    H₂S + 2HNO₃ = S + 2NO₂↑ + 2H₂O

    S + H₂ = H₂S↑

    2H₂S + 3O₂ = 2SO₂ + 2H₂O