KMnO4+HCL+Na2SO3=Mn (2+) + SO4 (2-) ОВР

+5
Ответы (1)
  1. 26 марта, 04:11
    0
    2KMnO4 + 6HCl + 5Na2SO3 = 2MnSO4 + 2KCl + 4NaCl + 3Na2SO4 + 3H2O

    MnO4 ⁻ + 5e + 8H⁺ = Mn²⁺ + 4H2O x2 о-ль

    SO3²⁻ - 2e + H2O = SO4²⁻ + 2H⁺ x5 в-ль