Определите количество гидрокарбоната кальция Ca (HCO3) 2 в образце массой 16.2 г

+3
Ответы (2)
  1. 2 марта, 03:16
    0
    Дано:

    m (Ca (HCO₃) ₂) = 16,2 г

    найти: n (Ca (HCO₃) ₂)

    решение:

    M (Ca (HCO₃) ₂) = 40 + (1+12+16·3) ·2 = 162 г/моль

    n (Ca (HCO₃) ₂) = m/M = 16.2 г/162 г/моль = 0,1 моль

    ответ: 0.1 моль
  2. 2 марта, 03:30
    0
    N (Ca (HCO₃) ₂) = m/M

    M (Ca (HCO₃) ₂) = 40 + (1+12+16*3) * 2 = 162 г/моль

    n (Ca (HCO₃) ₂) = 16,2 г / 162 г/моль = 0,1 моль