Mr (caso4*2h2o) = Ar (Ca) + Ar (S) + 4*Ar (O) + 4Ar (h) + t2*Ar (O)

+5
Ответы (1)
  1. 23 декабря, 18:13
    0
    Mr (CaSO4*2H2O) = 40+32+16*4+2 * (1*2+16) = 172