Fe2O3=>Fe2 (SO4) 3=>FeCl3=>FeCl2=>Fe=>Fe3O4

+5
Ответы (1)
  1. 15 февраля, 21:01
    0
    Fe2O3 + 3H2SO4 = Fe2 (SO4) 3 + 3H2O

    Fe2 (SO4) 3 + 3BaCl2 = 2FeCl3 + 3BaSO4

    2FeCl3-> 2FeCl2 + Cl2

    FeCl2 + Mg - > MgCl2 + Fe

    3Fe + 2O2 - > Fe3O4