2HCl+Cu (OH) 2 · M (CuCl2)

+2
Ответы (1)
  1. 17 августа, 00:38
    0
    Cu (OH) 2 + 2HCl = CuCl2 + 2H2O

    Cu (OH) 2 + 2H (+) + 2Cl (-) = Cu (2+) + 2Cl (-) + 2H2O