S So2 So3 H2SO4 Na2SO4 NaCl

+5
Ответы (1)
  1. 13 сентября, 03:41
    0
    S + O2 = SO2

    2SO2 + O2=2SO3

    SO3 + H2O = H2SO4

    H2SO4 + Na2O = Na2SO4 + H2O

    Na2SO4 + 2HCl = 2NaCl + H2SO4