H2+Br2=

KCL+AgNO3=

Al+i3=

H2+Ca=

Zn+HCL=

H2+Li=

H3PO4+Ca=

Al+CrO3=

CaO+H2

H2O+SO3

+2
Ответы (1)
  1. 26 октября, 09:09
    0
    H2+Br2=2HBr

    . KCL+AgNO3=KNO3+AgCl

    Al+i3=3AlO

    H2+Ca=CaH

    Zn+HCL=ZnCl+H2

    H2+Li=LiH

    H3PO4+Ca = Ca (PO4) 3+H2

    Al+CrO3=Al203+Cr

    CaO+H2 = H2O+Ca

    H2O+SO3=H2O+SO2